ISTRAŽIVAČI_CE
Adem Tutić – istraživač
Adem Tutić rođen je 2002. godine u Novom Pazaru, gde je zavšio osnovnu i srednju školu. Student je treće godine filmske i televizijske režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Kroz različite, formalne i neformalne, programe obrazovanja stekao je krucijalna znanja o razlikama, toleranciji i ljudskim pravima. Takva iskustva rezultuju njegovim interesovanjem u stvaranju angažovane umetnosti.
Doroteja Antić – novinarka
Doroteja Antić je studentkinja četvrte godine Komunikologije i odnosa sa javnošću na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. U toku studija provela je dva semestra u inostranstvu, studirajući u Rumuniji na Fakultetu političkih nauka, filozofije i komunikacionih nauka u Temišvaru i na Univerzitetu u Nikoziji na Kipru u okviru Erasmus+ programa razmene. Tokom nekoliko godina angažmana u civilnom sektoru prošla je mnoge obuke u oblasti ljudskih prava i bila učesnica brojnih projekata o izgradnji mira u regionu, suočavanju sa prošlošću, rodnoj ravnopravnosti, rodno zasnovanom nasilju i LGBTQI pravima. Članica je organizovane grupe STAV (Studenti protiv Autoritarne Vlasti) iz Novog Sada koja se bavi aktuelnim problemima u lokalnoj zajednici. Bavila se latinoameričkim plesovima i slikanjem, obožava da putuje, da uči strane jezike i najbolje se oseća kad je među ljudima i sa svojim prijateljima. Zajedno sa svojom mamom radi na pisanju dečije knjige o doživljaju sveta kroz oči dečaka sa autizmom.
Rade Maričić – producent
Rade Maričić profesionalni je glumac. Studirao je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu odakle se nakon studija seli u Beograd gde trenutno živi i radi. Nakon završetka fakulteta, dobija svoju prvu glavnu ulogu u televizijskoj seriji “Junaci našeg doba”. Nakon toga, usledilo je još nekoliko većih uloga. Nakon dužeg perioda snimanja poželeo je da se vrati pozorištu i u sezoni 2023. godine ostvaruje dve uloge u Narodnom pozorištu u Prištini. Pored glume, najviše voli filozofiju i psihologiju koje, pored kulture i umetnosti, smatra najbitnijim za prosperitetno društvo. Ne voli radikale, agresiju, primitivizam i netoleranciju te stoga svojom dužnošću smatra suprotstavljanje upravo ovim pojavama koje preplavljuju društvo u kom živi.
Marija Miloševski – istraživaćica
Marija Miloševski je studentkinja Fakulteta političkih nauka na Univerzitetu u Beogradu, smer novinarstvo. Dugo se bavila glumom i sebe pronalazila na sceni. Najviše voli drame Henrika Ibzena i filmove Dušana Kovačevića. Voli da piše eseje i da slobodno vreme provodi čitajući. Voli životinje, decu, ljutu hranu i pozorište. Smetaju joj nacionalizam, spori ljudi i neetičko novinarstvo. Veruje da mladi mogu da donesu pozitivne promene u sferi politike, demokratije i da kroz umetnost mogu da unaprede svet. U Inicijativi je videla šansu da se čuje njen glas o veoma bitnim temama – ljudskim pravima i političkim manipulacijama koje se vode na račun istorije.
Vid Radičević – novinar
Vid Radičević je student andragogije na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Aktivno se bavi fascilitacijom omladinskih razmena i treninga. Za vreme srednje škole je pohađao Regionalni centar za talente i ostvario značajne uspehe u polju istraživanja, nastave i psihoterapije među mladima. Mnogo voli film. Napravio je svoj filmski festival – Futures Connected. Dopisnik je nemačkog filmskog festivala Underdox iz Minhena, a i saradnik Zone kulture Prvog programa Radio Beograda, gde je postao najmlađi filmski kritičar. Od srednje škole se zanima za ljudska prava i njihovo predstavljanje kroz različite umetničke forme. Teme za koje se posebno interesuje su identitet, obrazovanje (odraslih) kroz igru i eksperimentalni film. Da može da gleda jedan film iznova i iznova to bi bio dokumentarac o Stigu Lašonu, švedskom novinaru i aktivisti – Stieg Larsson: The Man Who Played With Fire.
Milica Kokot – producentkinja
Milica Kokot je studentkinja druge godine novinarstva na Fakultetu za medije i komunikacije i članica produkcijske kuće Pointless Films. Bila je deo studentske organizacije AIESEC – sektor IGV (dolazeće volonterske prakse), volontirala na Internacionalnoj studentskoj nedelji u Beogradu (ISWIB), Festivalu autorskog filma (FAF), kao i Deleuze and Guattari Conference and Camp-u. Tokom srednje škole amaterski se bavila glumom, ali se sada ipak više pronalazi sa druge strane kamere. Voli da crta, piše i gleda krimi domaće serije. Uživa u dugim besciljnim šetnjama i dubokoumnim razgovorima sa prijateljima (kao i pričljivim taksistima). Izluđuje je kašnjenje, najviše njeno. Najveći stres joj je biranje hrane u restoranu, iako uvek vrti tri jela u krug.
Sara Pejčić – istraživačica
Sara Pejčić diplomirala je glumu na Akademiji umetnosti u Beogradu. Glumačko iskustvo sticala je od 2017. godine u projektima poput serija „Državni službenik“, „Preživeti Beograd“, „Klan“, kao i u pozorišnim predstavama – „Kad je Niče plakao“ i „Ona koja raspušta vojske“. U program Inicijative mladih stupila je iz kulminirajuće zabrinutosti za društvo u kojem živimo i želje da doprinese širenju znanja o mirovnim pokretima i aktivistima koji su, kako smatra, nepravedno gurnuti u zaborav. Zanimaju je problemi psihičkog i fizičkog nasilja u svim oblastima života i teme kao što su uništavanje životne sredine i brige o životinjama. Najviše uživa dok boravi u prirodi, mazi svog jazavičara, trči i čita Harukija Murakamija.
Dženana Mehmedović – novinarka
Dženana Mehmedović je mlada, motivisana i angažovana individua sa žarom za postizanjem pozitivnih promena u zajednici. Završava Medicinsku školu u Novom Pazaru. Tokom školovanja istakla se kao aktivni član školskih projekata i inicijativa. Dženana je aktivno učestvovala u ekološkim seminarima i inicijativama poput istraživačkog centra u Petnici i inicijative “Budi neko, Misli eko”. Ova iskustva omogućila su joj da stekne duboko razumevanje ekoloških izazova i angažuje se u podizanju svesti o važnosti očuvanja prirode. Pored toga, angažovala se u školama aktivizma i volonterskim programima, razvijajući veštine vođstva, timskog rada i planiranja projekata. Kroz svoj rad, ona želi inspirisati druge i pokazati snagu mladih u ostvarivanju održivih promena.
Nikola Marković – producent
Nikola Marković student je završne godine Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu na katedri za menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture. Pristalica je neformalnih tipova obrazovanja i do sada je bio polaznik brojnih kurseva, radionica i Erasmus+ programa razmena studenata. Student je demonstrator na predmetima Programiranje i umetnička radio produkcija i Mediji masovnih komunikacija. Trenutno razvija svoju omladinsku internet radio stanicu. Obožava kuvanje, vožnju i razgovore o smislu života. Ponosni je vlasnik jazavičarke Smilje, čiji je moto ‘Pamti pa vrati’, što za vlasnika ne važi.
Dušan Savić – istraživač
Dušan Savić student je treće godine Međunarodnih studija na Fakultetu političkih nauka, a master studije planira da nastavi na Ekonomskom fakultetu. Iako se vrlo redovno žali na temu svog fakulteta, za sada je imao isključivo pozitivna iskustva i voli to što studira. Trenutno radi u Američkoj privrednoj komori na poziciji projektnog asistenta, a interesuju ga teme evropskih integracija, medijske i političke scene u Srbiji. Penzionisani je debater FPN-a, sa nekoliko uspeha ostvarenih na turnirima Univerziteta u Beogradu. U slobodno vreme uči španski jezik, trenira i sprema odličan roštilj. Dosta lično shvata lokalne i nacionalne probleme, a ume i da se posvađa na goruće političke teme, kao i na bilo koje teme.
Mila Pajić – novinarka
Mila Pajić studentkinja je novinarstva na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i angažovana je građanka koja pokušava da bude deo promene u svojoj zajednici. Radi u Inicijativi mladih za ljudska prava na poziciji programske asistentkinje. Bila je deo različitih aktivističkih programa i inicijativa i veruje da uz trud i znanje društvo može da napreduje. Ponosna je na neformalnu grupu STAV čiji je deo zajedno sa svojim koleginicama i kolegama od početka ove godine. Bori se protiv nacionalizma, patrijarhata i svih manjkavosti u društvu koje uskraćuju prava drugom i drugačijem. Ima tri psa, ne može da se odluči kog više voli. Vrlo malo spava i anksiozna je kada nema obaveza. Veruje samo u činjenice.
Marta Đorđević – producentkinja
Marta Đorđević studentkinja je četvrte godine pozorišne i radio režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. Iz Niša je, a godinu dana je živela u Francuskoj kako bi usavršila jezik. Ume da hoda po žici i uči da žonglira. Obožava kvizove i životni cilj joj je da postane tragač u Poteri. Najviše joj prija rad sa decom i mladima i nada se da može da spoji pozorište i omladinski aktivizam. Pored francuskog i engleskog, vežba svoj španski i uči italijanski. Ko zna koliko dobrih drama i knjiga ima koje nisu prevedene na srpski, pa želi da se pozabavi time. Ne preporučuje se igranje društvenih igara sa njom, previše je entuzijastična i uvek će vas pobediti.
Fatih Jukić – istraživač
Fatih Jukić studira biologiju na Departmanu za prirodno-matematičke nauke na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru. Srednju školu je završio u Gimnaziji u Novom Pazaru na društveno-jezičkom smeru. Bavi se aktivizmom i volontiranjem. Već dve godine učestvuje na mnogim projektima, a posebno bi izdvojio učestvovanje na Bold Američkom programu 2022. godine. Nedavno je postao član Generalnog Foruma mladih Evropskog pokreta u Srbiji. Trenutno je učesnik Balkanske omladinske škole (BYS) koja se organizuje u Novom Pazaru. Voli da putuje, upoznaje nove ljude i različite kulture. Ljubitelj je turskih serija i filmova. Obazriv je, ceni preciznost i odgovornost kod ljudi.
Danka Jakšić – novinarka
Danka Jakšić studentkinja je Novinarstva i komunikologije na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Prva ljubav bila joj je savremeni ples koji trenira šesnaest godina i zahvaljujući kom je predstavljala Srbiju na mnogim međunarodnim takmičenjima. Pored toga što je plesač, od svoje sedamnaeste godine postaje i trener plesa deci uzrasta od tri do petnaest godina. Pored umetnosti, teme koje je posebno zanimaju su mirovni, ekološki aktivizam, aktivizam mladih, mentalno zdravlje, socijalna pravda i borba za ljudska prava. Uživa u pisanju poezije i proze, muzici, igri i putovanjima. Voli životinje, omiljeni su joj psi i koale, voli da provodi vreme sa nasmejanim ljudima, pozorište i da čita. Nada se da će u budućnosti pronaći posao gde će pomagati ljudima.
Petar Klaić – mentor
Petar Klaić je novinar Omladinskog radija na Radio televiziji Vojvodine. On je autor nekoliko radijskih emisija, među kojima su narativni podkast “Radio grafiti”, i video podkast “Stripovedač”. Novinarstvom se bavi duže od 25 godina. Karijeru je počeo u dnevnom listu “Dnevnik”, a do sada je radio tekstove za istraživačku mrežu “BIRN”, portal za razotkrivanje lažnih vesti “Fakenews tragač” i portal pokrajinskog javnog servisa, namenjen mladima Oradio.rs.
Za teme obrađene u „Radio grafitima“ dobio je nagradu za etičko izveštavanje o mentalnom zdravlju. Takođe, dobitnik je godišnje nagrade za analitičko novinarstvo Nezavisnog društva Novinara Vojvodine za 2024. godinu.
Za teme obrađene u „Radio grafitima“ dobio je nagradu za etičko izveštavanje o mentalnom zdravlju. Takođe, dobitnik je godišnje nagrade za analitičko novinarstvo Nezavisnog društva Novinara Vojvodine za 2024. godinu.